• DOLAR
  5,3343
  % 0,27
 • EURO
  6,0986
  % 0,31
 • ALTIN
  209,5348
  % 0,71
 • BIST
  93.616,45
  % 0,34
İdlib’de HTŞ kan kaybetmeye devam ediyor

İdlib’de HTŞ kan kaybetmeye devam ediyor

İdlib’de HTŞ kan kaybetmeye devam ediyor

 

İdlib bölgesinin hâkim gruplarından olan Türk İstihbaratına bağlı HTŞ, bölgede bir türlü güvenliği sağlayabilmiş değil.

Daha önceden Nusayri rejimi ile savaş halinde olduklarını bahane ederek, güvenliği sağlayamadığını iddia eden milisler yaklaşık bir yılı aşkın bir süredir Nusayri rejimi ile birkaç ufak çatışma dışında savaşmamalarına ve Türkiye’nin yönlendirmesi ile Soçi anlaşmasına uyarak sahne düşmanı Esad’a karşı savaşmama imzası atmasına rağmen halen bölgede güvenliği sağlayabilmiş değil.

İnsanların güvenliği milislerin pek umurunda olmasa da bazen kendi menfaatleri uğruna para karşılığında güvenlik sorunlarını çözmeye çalışıyorlar. Bölgede zengin işadamlarının kaçırılıp işkence gördükten sonra fidye istenmesi sıradan bir olay haline gelmiş durumda.

Fidye olaylarındaki yüksek miktarda elde edilen paralar bölgedeki tüm grupların iştahını kabartmış ve onları bu işe yoğunlaştırmış durumda. Hemen her grubun karıştığı İşadamı kaçırıp fidye isteme olayı bölge halkını tedirgin etmekte, sığınacak bir yerleri olmayan sivil halk ‘kimi kime şikâyet edelim’ diye dert yanmakta. Sivil halkın güvenliğini koruyamayan HTŞ kendi milislerini dahi koruyamayacak hale gelmiş durumda.

Hatırlanacağı üzere dün İdlib batısında Cısır El-Şugur- Janudiye yolu üzerinde 3 HTŞ milisi öldürülmüştü. Bugün de sabah saatlerinde İdlib bölgesinde ki Zerba köyünde bir sivilin evine saldırdıkları esnada evden gelen karşı ateş ile Türk İstihbaratı destekli HTŞ milislerinden Usame Ebu Ali adlı milis öldürüldü.

Son olarak da Maret Numan kasabası güneyinde bulunan Telmines köyünde HTŞ komutanlarından Ahmed Fadl El-Amuri kimliği belirsiz kişiler tarafından susturucu tabanca ile öldürüldü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM